Lehevaatamisi kokku

Nädala raport

Esmapäev- lõpuks ometi külastasime hostemaga city halli ja kirjutasime mu Hoogeveeni sisse.
Kolmapäev- tunnid olid vaid 12.00ni, kuna õpetajatel oli mingi koolitus. Mu klassiõde kutsus mind enda ja ta sõbraga glider planeiniga sõitma. See oli I-M-E-L-I-N-E. Loomulikult vajasin ma selleks YFU luba, niiet terve teisipäevase päeva suhtles mu hostema YFU kontoriga. YFU Hollandi pidi ju helistama YFU Eestile, YFU Eesti pidi helistama mu emale, et teada saada, kas see on okei temale, siis YFU Eesti helistas tagasi YFU Hollandile ja siis lõpuks teatas YFU Holland mu hostemale, et luba on saadud.








Neljapäeval käsime klassiga Frieslandi kunstimuuseumis fotograafia näitust vaatamas.
Reedel oli tavaline koolipäev, aga õhtupoolikul läksime klassiga etendust Shakespeareist vaatamas. Loomulikult kui ma rattaga olin kodust välja läinud, et kooli poole sõita, hakkas väga kõvasti vihma sadama, äikest lööma ja rahet tulema. Elu kõige hullem rattasõit... Kui ma lõpuks kooli jõudsin olin ma läbi märg. Ma sain isegi oma riietest vett välja pigistada. Shakespeari etendus oli õues, niiet ma lihtsalt istusin, külmetas ja mõtlesin, miks ma olen siin (mulle anti tegelikult valida, kas ma tahan minna vaatama seda etendust või mitte, kuna see kõik oli hollandi keeles ja ma otsustasin jah). Vihma sadas väga hullusti ja peale esimest vaatust teatati, et etendus tühistatakse halva ilma tõttu. Niiet me hakkasime bussiga tagasi kooli poole sõitma. Kuigi ma olin vägaväga külmunud, siis tegelikult oli see päris lahe, kuna bussisõitude ajal sai väga palju nalja ja kõigil oli lõbustuju halvast ilmast hoolimata.
Laupäeval läksime hostpere ja nende sõpradega foodfestivalile. See oli lahe, väga palju maitsvat toitu hahah. Jällegi sadas vihma ja oli kole külm ilm.. 








Ja pühapäeval käisime mu hostpere tuttava sünnipäevapeol.

Esimene kuu Hollandis.Kool.

Head kooliteed kõigile, kes veel koolis peavad käima!
Minu kool algas samal ajalgi kui eestlastelgi. (Lõuna hollandlastel algas juba augusti keskel, aga põhjas septembrist alles.)Kuna mu klass läks kohe peale esimest koolipäeva campima, siis oli mul ISK tunnid (ISK on mõeldud kõigile neile õpilastele, kes ei oska hollandi keelt, kes on tulnud kusagilt mujalt maailmast). Ma mõtlesin, et ISKs on lihtne suhelda ja sõpru saada, kuna meid kõiki seob see, et me pole hollandlased- aga tegelikult osutus väga raskeks suhelda nendega, kuna inglise keelt rääkis vaid üks poiss ja õpetaja. ISK klassis on meid 20 ja kõik peale minu, ühe tüdruku Poolast ja ühe poiss Afganistaanist on pärit Süüriast. Enamus on juba Hollandis olnud 2 või 3 aastat, nii et nad kõik saavad aru ja räägivad sujuvalt hollandi keelt. Kõik ISKkad on väga lahedad ja abivalmid, kuigi me ei räägi ühist keelt VeeL, siis käte-jalgade ja google translatega sai kõik jutud selgeks tehtud :).


Natuke hollandi koolist:

  • Vahetunde peale igat tundi meil pole. Meil on vaid 2 vahetundi terve koolipäeva peal 10.45-11.10 ja 12.50-13.20.
  • Oma söök tuleb kooli kaasa võtta.
  • Vahetusjalanõusid pole vaja, aga ma ei ole imestunud ka selle üle, sest nad ei võta isegi koju jõudes oma tossusid jalast (ma olen ainuke oma peres, kes välisukse juures oma tossud alati ära võtab harjumusest haha).
  • Iga aasta antakse neile 'õppetundide' arv (nt. 40h), mis tuleb peale tundide istuda spetsiaalses klassis ja teha kodutööd vm ja aasta lõpuks peavad kõigil need tunnid tehtud olema.
  • Kõigil on oma lockerid.
  • Mu tunniplaanis on väga palju vabasid auke..
  • Oma terve klassiga olen ma koos vist vaid inglise keeles, ülejäänud aja on klass jagatud mitmeks rühmaks, nt. osadel on keemia ja teistel füüsika või siis matemaatikas on meid jagatud A, B ja C-rühmaks. A matemaatika on kõige lihtsam ja C kõige raskem. Ma olen B-s.
  • Neil on tund NLT, mis tähendab kombinatsiooni keemiast, füüsikast, bioloogiast ja matemaatikast. Ma olen arusaanud, et selles tunnis me palju ei tee hahha. Õpetaja lihtsalt istub oma arvutis.
  • Klassiruumides on virtuaalsed tahvlid.
  • Koolis on eraldi töömees, kes parandab ära su ratta, kui see tee peal katki on läinud.
  • Minu kool on 'rahvusvaheline' kool, nii et meil on eraldi ruumid ja tunnid õpilastele, kes ei räägi hollandi keelt (ISK tunnid).
  • Väga normaalne on võtta oma deodorant välja ja kasutada seda keset koridori teiste ees.
  • Iga hommik tuleb väga korralikult meelde jätta, kuhu sa oma ratta paned, sest kooli rattaparklas on vähemalt 800 ratast ja oma ratast on väga raske peale koolipäeva üles leida.
  • Ma olen VWO5 klassis,mis tähendab, et mu klassikaaslased on minuga sama vanad, aga kui ma Eestisse tagasi tulen, siis tuleb mul veel 3 pikka kooliaastat ette võtta, aga neil lõppeb järgmine aasta juba kool ära ja siis nad saavad kas ülikooli minna või kus iganes :).

YFU aastaalguse seminar

See oli siis 15-18.08 kusagil Kesk Hollandis (täpsest kohast pole mul õrna aimugi). Meid oli umbes 40 kanti. Selle laagri mõte oli siis, et me saaks omandada oma esmased teadmised Hollandi kultuuri, keele, kooli, pere, pühade ja toidu kohta. See oli väga lahe ja ma jäin väga rahule. Peale selle, et ma õppisin Hollandit tundma, sain ma ka palju huvitavat teada erinevate riikide kohta ja võin julgelt öelda, et nüüd on mul sõpru igast maailma nurgast. Hästi tore oli ka see, et me saime jagada oma kogemusi, mis on juhtunud juba Hollandis, näiteks üks läti poiss rääkis ( muide mul oli ka sama probleem siis haha), et kui ta saabus siis ta hostema ütles, et oma musta pesu saab ta panna korvi sisse ja korv asub poisi enda toas, kuid hostema ütles ka, et nemad tema toas ei käi, niiet lätlasel oligi probleem, et pesukorv ajab peaaegu üle juba ja ta ei tea mis teha sellega. Või, et argentiinlane oli väga šokis kui ta hostema ütles talle okay, sest kui Argentiinas keegi sulle okay ütleb, siis pole ta huvitatud sinuga rääkimisest ja sa peaksid shut up'ima. Argeentiinas on kombeks see, et loomi peetakse vaid ära söömise eesmärgil ja isegi su lemmikloom hamster lõpetab su kõhus lõpuks, niiet argentiinlased olid väga jahmunud kui nad teada said, et siin maetakse oma lemmikloomad maha mitte ei sööda ära.
Hästi lahe oli näha teiste rahvuste kombeid, nt. Brasiilia tüdruk tänas peale igat toidukorda isiklikult kokkasid.
Ma arvasin, et see on lihtsalt kuulujutt, et sakslased on väga head keeltes ja õpivad kiirelt keeli, aga ma sain aru, et see vastab täitsa tõele. Ma alustasin samalt tasemelt sakslastega, aga laagri lõpuks rääkisid nad ikka rohkem hollandi keelt kui mina. Ühe sakslase hostvanemad olid isegi naljaga öelnud, et nad annavad talle 3 nädalat keele õppimiseks ja siis soovivad puhast hollandi keelt kuulda juba. Isiklikult arvan ma, et see sakslane saab ka sellega hakkama, sest hollandi keel on tegelikult saksa ja inglise keele segu.
Poiss Lõuna-Aafrikast rääkis ka oma wild lugusid Lõuna-Aafrikast, mis olid väga vinged. Igapäev korrutas ta vähemalt 3 korda seda, et kui sa lähed Aafrikasse, siis JUMMALA PÄRAST ÄRA TEE MAGAVA LÕVIGA SELFIT, sest sind süüakse muidu ära. Veel tegi ta nalja, et ta kannab vaid odavaid riideid, kuna need on ju Aafrika laste tehtud.
Üks õhtu sõime õhtusöögiks pizzat ja kõik sõid ja siis järsku üks viiest Itaallasest tõusis püsti ja teatas kõigile ahastusega, et see pole õige pizza ja, et kui me kunagi Itaaliasse satume, siis ta kindlasti hangib meile ühe tõeliselt hea pizza.
Hästi nice oli ka see, et kõik olid hästi toetavad üksteise suhtes, näiteks minu lähimad sõbrad- lätlased olid alati GO ESTLAND.

Kõik  noored, kellega ma kohtusin selles laagris on supersuper lahedad ja loomulikult ka vabatahtlikud olid imelised (võrreldes Eestiga on hollandlastel väga vähe vabatahtlikke ja paar tükki oli isegi sellised, kes olid kusagilt mujalt pärit ja veetsid paar aastat tagasi ise vahetusaasta Hollandis).